Tilbage til mønsteroversigt/ Halloween

"Knask eller knep" Halloween tasker

str. ca. 35 cm høj

Design Northern Quilts

Her får du 3 mønstre i ét !

Navnet på disse tasker er den norske "oversættelse" af det amerikanske "Trick & Treat" og betyder vel noget i retning af "Hit med slikket eller vi slår". Den ene taske har motiv af en Jack-O-lantern lampe, én har et spøgelse som motiv og den sidste en kat ... alle sammen i Wenche Wolff Hatlings finurlige stil.

Den Amerikanske tradition med, at børnene går udklædte ud om aftenen den 31. oktober og banker på folks døre og råber "Trick & Treat" ... hvorefter de så (forhåbentlig) får en masse slik og søde sager, har efterhånden også vundet indpas i de skandinaviske lande.

Wenche skriver: "Barna elsker å gå på halloween-gotterijakt! Da sier de "knask eller knep" og så kommer der gotteri i veska! Og med disse flotte veskene blir det enda morsommere å gå på halloweentur."

Maskinsyning og lette applikation med vliesofix. Rigtig god (norsk) syvejledning med farveillustrationer og mønstertegninger i fuld størrelse.

Pris: Dkk 75,-

Skriv: #Halloween_knask_knep + antal, når du bestiller

For at sy tasken skal du bl.a. bruge 3 x 30 cm/fuld stofbredde. Halloween stofferne finder du her

til shop

Denne side er sidst opdateret 28. september 2005